A hőszivattyú és működése – mire figyeljünk?
A hőszivattyú alkalmazása során energiafelvétel történik egy adott forrásból. Ezek a források lehetnek a levegő, föld, vagy a víz is. A készülék az ezekből kinyert energiát más helyen hasznosítja, a kívánt hőmérsékleten. A leggyakrabban azzal a technikával találkozhatunk, amikor a levegőből nyerünk ki energiát és ezt az energiát hasznosítjuk radiátor, padlófűtés stb. segítségével, így érve el otthonunk kívánt hőmérsékletét. Alapesetben működésekor a használati melegvíz élvez prioritást a rendszerben, ez készül el először, majd ezt követi a fűtési melegvíz ez az egész pedig egy folyamatos művelet.
Milyen fűtési rendszerre kapcsolható hőszivattyú?
A hőszivattyú rendszer kitűnően csatlakoztatható az összes modern, akár alacsony, akár magas hőmérsékletű központi fűtési rendszerhez. Alacsony hőmérsékletű rendszer a“rejtve”, azaz a látható fűtőtest nélkül üzemelő padló-, fal- és mennyezetfűtés, míg a magas hőmérsékletű fűtési rendszer radiátorokkal adja le a hőt. A telepítés során sokkal meghatározóbb tényező a fűtési rendszer kora és állapota, hiszen a régebbi fűtésrendszerek nem biztos, hogy alkalmasak a hőszivattyúra való átállásra régi elavult szabványaik miatt. Ennek meghatározásában segítünk önnek.
Hőszivattyú típusai:
- Talajszondás hőszivattyú
Ennél a megoldásnál a “földhőt” hasznosítjuk.
- Levegő-víz hőszivattyú,
Ebben az esetben a levegőből nyerjük ki az energiát.,
- Víz-víz hőszivattyú
A víz-víz hőszivattyúnál pedig a talajvizet hasznosítjuk.
Ezeken felül találkozhatunk még olyan klíma készülékekkel is, amelyeket akár levegő-levegő hőszivattyúnak is említhetünk.
Mi az a COP érték?
A COP röviden az energiahatékonyságot mutató arányszám. Abban van a segítségünkre, hogy megmutatja milyen hatásfokú a hőszivattyú, ebből kifolyólag pedig mennyi energia szükséges a működéséhez. A magasabb COP érték jobb hatásfokra utal, ezáltal pedig alacsonyabb energiaszükségletet mutat. A leadott fűtőteljesítmény és a felvett elektromos teljesítmény hányadosaként kapjuk meg az értéket.
Miért a levegő-víz hőszivattyú a legnépszerűbb?
Ár-érték arányban a legjobb választás ez a fajta hőszivattyú. COP értéke ugyan alacsonyabb, mint például a talajszondásé, ám hazánk éghajlata miatt így is tökéletes választás, amely alacsony költségekkel kialakítható. A külső levegőből von el hőt, amivel azt a vizet melegít fel, ami a fűtőtestekben kering. Könnyen és gyorsan telepíthető és egyszerűen kezelhető, valamint felépítése sem bonyolult. Többnyire két egységből áll, egy bel- és egy kültériből és csak annyi a fontos, hogy ideális helyre kerüljön, amelyben szakértő kollégánk segítséget nyújt az ingyenes felmérés során.
Mire figyeljünk hőszivattyú választás előtt?
Ahhoz, hogy a megfelelő hőszivattyút válasszunk, amely hosszú távon képes kielégíteni az igényeinket, több tényezőt is érdemes figyelembe venni. Tudjuk, hogy könnyű elveszni az információk halmazában, mi azonban már az ingyenes helyszíni felmérés során segíteni fogunk, hogy a lehető legideálisabb megoldás kerüljön kiválasztásra. Minden ház és felhasználási szokás más. Egy alaposan és jól megtervezett rendszer hosszú távon képes otthonunk és igényeink kiszolgálására.
Lássuk, hogy mire is érdemes mindenképp még odafigyelni!
Az vitathatatlan, hogy minden ott kezdődik, hogy jó szakembert válasszunk a feladatra, ugyanis fontos, hogy olyan ember üzemelje be a hőszivattyút, aki az ehhez megfelelő tudás birtokában van, máskülönben otthonunk komfortja, anyagi értelemben pedig a zsebünk bánhatja.
Hova és mekkora hőszivattyút válasszunk?
A hőszivattyú készülékekhez tartozik egy puffertartály, használati melegvíz tartály, amelyek miatt nagyobb helyre lehet szükségünk, így ezt érdemes figyelembe venni. Természetesen ahogy klímák esetén, úgy itt sem mindegy, hogy hova helyezzük az eszközöket. Fontos, hogy olyan helyet alakítsunk ki, ahol könnyen hozzáférhetünk például karbantartás alatt, így sokan külön helyiséget terveztetnek a rendszer számára.
Összegezve tehát a legfontosabb a technológia, a szakértelem, és hogy olyan céget válasszunk, amelyik bizalmat sugároz. Legyünk figyelmesek, mérlegeljünk mindent és informálódjunk minél inkább a döntés előtt, lehetőleg több forrásból is. Szakértő kollégánk szívesen segít minden kérdés megválaszolásában!
0 comments on A hőszivattyú és működése – mire figyeljünk?