A hőszivattyú működése nem bonyolultabb, mint a hűtőszekrényé
A hőszivattyú működése sokakat érdeklő kérdés, hiszen az energiaárak drasztikus emelkedése miatt mindenki igyekszik energiahatékony megoldást választani otthona fűtésére.
Az elektromos árammal üzemelő hőszivattyú hazánkban is egyre népszerűbb fűtési és hűtési megoldás, amely számos előnnyel rendelkezik. Gazdaságos, energiatakarékos és a környezettudatosság szempontjából is jó választás, mégis kevesen élnek vele. Mi ennek az oka? Vannak-e kimagasló előnyei mellett hátrányai? Ennek jártunk utána.
A hőszivattyú működése
A hőszivattyú fűtésre, melegvíz előállítására, továbbá hűtésre és szellőztetésre is alkalmas berendezés, amelynek működése egyszerű elven alapszik, megegyezik a hűtőszekrényével. Az egyik oldalról kivont hőt a másik oldalra szállítja, ezáltal biztosítja a fűtést vagy fordított üzemmódban a hűtést.
A természetben ingyenesen és korlátlanul rendelkezésre álló megújuló energiákat, a levegő, a talajvíz és a talajhő energiáját hasznosítja.
A hőszivattyúban gázkeverékből álló hűtőközeg kering, amelynek térfogatváltozása nyomán történik a hűtés vagy a fűtés.
Működése négy alapvető lépéssel írható le:
- párologtatás
- sűrítés
- cseppfolyósítás
- oldódás
Leegyszerűsítve: a hőszivattyú egy olyan körként működik, amely hőenergiát vesz fel a környezetből – levegőből, vízből vagy talajból – és a hűtőközeg segítségével megfelelő hőmérsékletűre fűti vagy hűti a rendszerben keringetett vizet. Ez a hőcserélőn keresztül fűtésre vagy hűtésre, illetve meleg víz készítésére használható.
Milyen típusai vannak?
A környezettől függően három alapvető típusa a legelterjedtebb:
- levegő-víz hőszivattyú – a levegőből nyeri ki a hőt
- víz-víz hőszivattyú – a talajvizet használja a meleg előállításához,
- talajszondás hőszivattyú – a geotermikus hőt hasznosítja.
Léteznek még hőszivattyús üzemű klímaberendezések is, mint a Midea MDV NEXT Klíma 7 KW is, amelyek levegő-levegő hőszivattyúnak nevezhetők.
Mindegyik típusnak megvannak az előnyei. A levegő-víz hőszivattyú bárhol telepíthető, akár felújítás, korszerűsítés esetén is használható. Alacsony környezeti hőmérséklet esetén kevésbé hatékony, rásegítést igényel. Hazánkban megfelelő.
A talajvíz hőszivattyú energiahatékonyabb, önállóan is használható fűtésre, azonban a talajvíz elapadása esetén használhatatlanná válik. Bekerülési költsége a próbafúrásoknak köszönhetően magasabb.
A talajszondás hőszivattyú szintén nagyon hatékony megoldás, azonban költséges és telepítése engedélyhez kötött, ezért jellemzően társasházak esetén alkalmazzák.
Klíma vagy hőszivattyú a megfelelőbb fűtésre?
Teljes körű fűtésre a fűtésre optimalizált légkondicionálók használhatóak, helyiségenként kell biztosítani az egyedi fűtést, így nagyobb terekben akár több berendezés is szükséges lehet. A tapasztalatok alapján egy átlagos hőszivattyús klímával való fűtés 20-40%-kal olcsóbb lehet, mint egy modern gázkazánnal történő fűtés.
A hőszivattyúk megfelelő méretezés esetén a teljes lakást/házat ellátják energiával, és a fűtésen kívül hűtésre, valamint melegvíz előállítására és szellőztetésre is alkalmasak.
Telepítésük jelentős beruházást igényel, ez azonban az előnyök miatt bőven megtérül, és szolár rendszerrel összekötve nulla energiaköltség érhető el. A hőszivattyú működése megbízható az egész élettartama alatt, általa alacsony energiaszámlával lehet számolni.
Szeretnéd tudni, megéri-e Neked korszerűsítés vagy új építés esetén a klímával való fűtés? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és ingyenes helyszíni felmérés, konzultáció után készítjük el árajánlatunkat.
0 comments on A hőszivattyú működése nem bonyolultabb, mint a hűtőszekrényé