A hőszivattyús fűtés működése – minden, amit tudnod kell
A hőszivattyús fűtés működése a megújuló energiákon és egy egyszerű fizikai elven alapul, ezáltal környezetbarát, energiagazdaságos megoldást jelent az otthonok melegen tartására. Az energiaárak idei nagymértékű emelkedése, illetve a támogatások hatására megnőtt a kereslet az energiahatékony fűtésmódok iránt, amelyek megfelelő alternatívát jelenthetnek a gazdaságtalan és drága gáz-, valamint a tisztán elektromos fűtéssel szemben.
A hőszivattyú működése nem igényel füstgázelvezető rendszert, továbbá nincs szükség bekötésre, engedélyezésre, illetve a tüzelőanyag raktározásáról sem kell gondoskodni, így telepítése gyors és egyszerű, akárcsak a használata. Az áramfelhasználása ideális esetben minimális, így hosszú távon is gazdaságos megoldás.
A hőszivattyús fűtés működése a gyakorlatban
A hőszivattyús fűtés az egyik legtisztább fűtési megoldás. Az üzemeléséhez szükséges energia nagyobb részét megújuló energiákból, a környezet hőjéből, a levegőből, a talajvízből vagy a talajhőből nyeri. Zöldrendszerekkel kombinálva, nap- vagy szélenergiával megtermelt elektromos áram esetén, nulla energiaköltségű, szolgáltatófüggetlen és nagyon biztonságos, károsanyag-kibocsátással nem járó rendszerrel fűthetsz.
A hőszivattyúk képesek a működésükhöz szükséges hőt elvonni az alacsonyabb hőmérsékletű környezetből, és a hűtőközeg révén a megfelelő hőmérsékletűre melegíteni vagy hűteni, majd elszállítani a magasabb hőmérsékletű helyre, és ott a hőleadókon keresztül leadni. A hőszivattyúk működéséről további információkat aktuális blogbejegyzésünkben találsz.
A hőszivattyú nemcsak fűtésre, hanem használatimelegvíz-előállításra és hűtésre is használható.
Hőszivattyúk típusai
Többféle típusú hőszivattyú létezik attól függően, hogy honnan vonja el a működéshez szükséges hőt. Legismertebb típusai:
- levegő hőszivattyúk
A levegőből nyerik a hőt, és attól függően, hogy milyen közegnek adják tovább, megkülönböztetünk levegő-víz és levegő-levegő hőszivattyút. A leggyakoribb típus a levegő-víz hőszivattyú, hiszen bárhova telepíthető és a legalacsonyabb a bekerülési költsége. Új építéseknél mindenképp ez a megoldás javasolt, azonban felújításnál csak abban az esetben, ha a meglévő fűtésrendszer nem túl elavult és nincs szükség a cseréjére. Alacsony hőmérsékleten, -15-20 ℃-ig rásegítés nélkül működtethetők.
A levegő-levegő hőszivattyúk vagy más néven fűthető klímák a helyiségek levegőjét melegítik fel fűtésnél, vagy azt hűtik le hűtésnél. -10-15 ℃-ig használhatók. Helyiségenként szükséges 1-1 készüléket elhelyezni. Korszerűsítésnél sokszor ez az egyetlen gazdaságos és hatékony alternatív fűtési megoldás.
- talajvíz hőszivattyúk – a talajvizet hasznosítják
- talajszondás vagy geotermikus hőszivattyúk – a talajhőt hasznosítják
Utóbbiak hatásfoka magasabb a levegő hőszivattyúkénál, azonban tervezésük, telepítésük, bekerülési költségük jóval magasabb, továbbá engedélyköteles, és nem minden esetben jelent megoldást.
A hőszivattyús fűtés működéséről, valamint más fűtés- és hűtésmódokról is rendszeresen olvashatsz blogunkban.
Váltanál?
Amennyiben környezetbarát, gazdaságos fűtési alternatívát keresel új építéshez vagy meglévő otthonod korszerűsítéséhez, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Ingyenes helyszíni felmérés során győződünk meg ingatlanod adottságairól, amelyekből kiindulva egy konzultáció keretében felvázoljuk a lehetséges megoldásokat. Ennek alapján meghozhatod a döntést, és ha minket választasz, garantáljuk, hogy nem bánod meg.
0 comments on A hőszivattyús fűtés működése – minden, amit tudnod kell