A legfontosabb tudnivalók a levegő-víz hőszivattyú méretezése kapcsán
A levegő-víz hőszivattyú méretezése lényeges szempont a berendezés, illetve a fűtés hatékonyságát illetően, így mindenképpen tapasztalt szakemberre kell bízni. A leggazdaságosabb megoldás megtalálásához minden lehetőséget meg kell vizsgálni új építés, de legfőképp fűtéskorszerűsítés esetén, és azt választani, ami az adottságokhoz, lehetőségekhez a legkedvezőbb.
Új építések esetén a környezetbarát és energiahatékony hőszivattyú alkalmazása nem lehet kérdés, így ugyanis annak az energetikai szabályozásnak is eleget teszünk, amely kimondja, hogy használatbavételi engedély csak olyan építésekre adható ki, amelyek energiaigényének min. 25%-a megújuló forrásból származik. Mit tud, és mire alkalmas a hőszivattyú? Honnan tudható, milyen és mekkora berendezésre lesz szükség?
Mire való a hőszivattyú?
A hőszivattyút a fűtéssel kapcsolatban szokás emlegetni, azonban használati meleg víz előállítására, egyes készülékek pedig klimatizálásra is alkalmasak. Érdemes ezzel számolni már a legelején, amikor az igényeket és lehetőségeket veszed számba, ugyanis a megfelelő berendezés kiválasztása, a méretezés és a tervezés is ezeken kell, hogy alapuljon.
A hőszivattyú elektromos energiával üzemelő, hőenergiát zöld energiaforrásból előállító, korszerű, környezetbarát berendezés, amely családi és társasházak, irodák fűtésére és hűtésére használatos. Működése egyszerű fizikai elven alapszik, erről, valamint hasznos tanácsokról bővebben korábbi bejegyzésünkben olvashatsz.
A hőszivattyús rendszer legfőbb követelményei
A hőpumpa leghatékonyabban az alacsony működési hőmérsékletű, sugárzó felületi rendszerekkel – padló-, a fal- és a mennyezetfűtés – működik, de egyes típus radiátorokkal is megfelelően üzemeltethető.
A rendszer kiépítése új konstrukció esetén nem bonyolult, hiszen a hőleadók telepítése egyidejűleg történik, azonban korszerűsítés esetén tanácsos számba venni valamennyi lehetőséget, majd a célok, igények figyelembevételével a leghatékonyabb mellett dönteni. Korszerűsítés esetén a meglévő rendszer állapota nagymértékben meghatározza, hogy alkalmas-e, megéri-e az átalakítás.
A levegő-víz hőszivattyú és a méretezés kérdései
Attól függően, hogy milyen külső környezetből nyeri a berendezés a hőt, 3 alapvető típust különböztetjük meg: a levegő-víz, a víz-víz és a geotermikus hőszivattyúkat, de ide soroljuk még a fűtésre optimalizált klímákat is mint levegő-levegő hőszivattyúkat. Ezekről is találsz hasznos információkat a blogunkban.
A levegő-víz hőszivattyú a levegőből nyeri a hőt és a rendszerben keringetett víznek adja át az energiát. Nagy előnye, hogy szinte bárhova telepíthető, viszonylag kicsi a helyigénye és a berendezés költsége is a legalacsonyabb. A COP értéke, vagyis hőteljesítménye az összes közül ennek a típusnak a legkisebb, berendezéstől függően 3-5 között van. Minél hidegebb van, annál kisebb a hatékonysága.
A telepítés előtt tisztázni kell, hogy milyen célból van szükség a hőszivattyús rendszerre. A készülék teljesítményét az igények függvényében, épületgépészeti számításokra alapozva meg kell határozni, ugyanis a rosszul méretezett rendszer jelentős többletfogyasztást eredményez.
A hőigény számításánál figyelembe kell venni az épület méreteit, a felhasznált építőanyagokat, a szigetelés milyenségét, a nyílászárók minőségét, a kifűtendő légköbmétert, valamint a hőleadó felületek típusát.
Kérdés esetén keress bennünket, ingyenes felméréssel, szakmai tanácsokkal segítünk a levegő-víz hőszivattyú méretezésében, hogy a legjobb döntést hozhasd meg.
0 comments on A legfontosabb tudnivalók a levegő-víz hőszivattyú méretezése kapcsán