
Amit a hőszivattyú karbantartásáról tudni érdemes
A hőszivattyú karbantartása az energiahatékony működés és az élettartam szempontjából lényeges, ezért a telepítés után, előírt időközönként gondot kell rá fordítani a gyártó ajánlásai alapján.
Mint minden fűtési és hűtési rendszer esetében, a megfelelő karbantartás a hatékony működés kulcsa. A különbség egy jól karbantartott és egy erősen elhanyagolt hőszivattyú energiafogyasztása között akár 10-25% is lehet, ezért inkább ne spórold meg az éves ellenőrzés költségét.
A karbantartás legtöbbször nem igényel nagyobb beavatkozást, viszont sok bosszúságtól kímélheted meg magad. Mit és milyen időközönként érdemes elvégeztetni?
A rendszeres karbantartás fontossága
Az energiahatékony és környezetbarát, megújuló energiaforrásokat hasznosító, fűtésre, háztartási melegvíz-készítésre és egyes készülékek esetében hűtésre is alkalmas hőszivattyúknak a hőforrástól függően 3 típusa van. A legnépszerűbb a szinte bárhová telepíthető és legkedvezőbb költséggel üzembe helyezhető levegő-víz berendezés.
A fűtő-hűtő hőszivattyúk egész évben üzemelnek, így teljesítményük, fogyasztásuk szempontjából nem mellékes a rendszeres karbantartás. Ennek során számos feladat merül fel, érdemes a legfontosabbakat legalább évente egyszer ellenőrizni, ennek hozományaként nemcsak a berendezés hatékonysága javul, hanem a karbantartási költségek is csökkenthetők.
A hőszivattyúk gyakori problémái
A levegő-víz hőszivattyúk működéséről részletesen korábbi bejegyzésünkben ejtettünk szót, így most ezt nem taglalnánk, csupán annyit érdemes átismételni, hogy a külső környezet levegőjéből kinyert hő áramoltatása révén nyerik a fűtési energiát, és a készülék fontos elemei a ventilátor, a kompresszor, valamint a hőcserélő.
Kritikus alkatrész a kültéri egység ventilátora, amely működés közben a külső levegőt szívja át a hőcserélőn, ezáltal rengeteg por és más apró szennyeződések rakódnak le rajta.
A felgyülemlett részsecskék rontják a hőátadó képességet, ami karbantartás hiányában a készülék üzemképességét veszélyezteti, lehetetleníti el. De kedvezőtlenül hat a fogyasztásra is, magasabb áramfelvételt eredményez, illetve csökkenti a készülék teljesítményét is.
Rendszeres tisztítást igényelnek a vízköri szűrőbetétek is, amelyek elkoszolódása ugyancsak többletfogyasztást és teljesítménycsökkenést okoz.
Valamennyi elektromos alkatrész szennyeződése a levegő áramlását gátolhatja, így azokra, illetve a szivattyúalkatrészek portalanítására is érdemes odafigyelni, mert akár a szivattyú megszorulásához is vezethet, ami a leégését okozhatja, nem kis költséget indukálva.
Milyen alkatrészekre terjedjen ki a hőszivattyú karbantartása?
Blogunkból minden hasznos információt megtudhatsz a hőszivattyúk karbantartásáról, felépítéséről, működéséről és telepítéséről, amennyiben emellett a fűtési rendszer mellett teszed le a voksodat.
- Az egyszerűbb karbantartást házilag is elvégezheted, hogy a rendszer a lehető legjobb állapotban legyen, de a komolyabb feladatok szakembert igényelnek.
- A légszűrő rendszeres tisztítása és cseréje a használattól függően 1-3 havonta esedékes, ellenkező esetben az egészségünkre káros szennyeződések juthatnak be a beltéri levegőbe.
- A kültéri egység, valamint környezetének a tisztántartása is kulcsfontosságú a hatékony légáramlás érdekében.
- A hűtőközeget is érdemes ellenőrizni a szivárgás szempontjából, hiszen károsodáshoz vezethet.
A hatékony üzemeltetés érdekében az éves hőszivattyú-karbantartást szakemberrel végeztesd el, hívd a Zone Klíma szakértőit, és rendeld meg tőlük!
0 comments on Amit a hőszivattyú karbantartásáról tudni érdemes