Hogyan működik a fűtés hőszivattyúval és milyen előnyei vannak?
Napjainkban, amikor az energiaárak, de leginkább a gáz jelentősen drágul, a fűtés hőszivattyúval kedvező megoldást jelenthet a háztartások számára. Új építéseknél az egyik legjobb megoldást jelentheti, azonban felújítás esetén nem minden esetben alkalmas a meglévő fűtésrendszer lecserélésére. De mit is jelent, mit is tud a hőszivattyú és a hőszivattyús fűtés?
Energiahatékonyság és környezettudatosság
A fűtésre használt fosszilis tüzelőanyag-források kimerülőben vannak, ezért már lehetőség szerint a mindenki számára ingyenesen és korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló megújuló energiákra kell alapozni az otthonok energiaellátását.
Egy jól felépített rendszer révén akár teljes mértékben függetlenedni lehet az energiaszolgáltatóktól és a nem megújuló energiahordozóktól.
A családi házak, épületek szigetelése az energiahatékonyság szempontjából rendkívül fontos, ami a homlokzatok és a tető szigetelését, továbbá a megfelelően szigetelő, korszerű nyílászárók beépítését is jelenti. A korszerű, környezetkímélő és energiahatékony fűtő-hűtő rendszerek csak akkor tudnak hatékonyan működni, ha az épület szigetelése megoldott.
Mi a hőszivattyú?
A hatékony hőszivattyú ma az egyik legkorszerűbb, egyes típusok esetében a háztartások számára is elérhető, zöldenergiával működő fűtési megoldás, amely használati meleg vizet is szolgáltat, illetve fordított üzemmódban az épületek hűtésére is alkalmas.
A hőszivattyú nem tisztán elektromos árammal üzemel, működtetéséhez hőforrás szükséges, így fogyasztása alacsony, ráadásul egy jól kiépített napelemes rendszerrel kombinálva akár ingyen működtethető.
Ugyanazon az elven működik, akárcsak a hűtőszekrény vagy a klíma, vagyis a nyomáskülönbséget kihasználva az alacsonyabb hőmérsékletű helyről elvont hőt a magasabb hőmérsékletű helyre szállítja. A külső levegőből, a talajvízből vagy a talajhőből nyert hő a fűtési rendszerben keringetett vizet melegíti fel, és az ideálisan nagyfelületű hőleadókon (mennyezet, padló vagy fal) keresztül adja le.
A legelterjedtebb és egyben a leggazdaságosabban telepíthető típus a levegő-víz hőszivattyú.
Hogyan történik a fűtés hőszivattyúval?
A hőszivattyús fűtés az egyik legkorszerűbb, leggazdaságosabb környezetbarát fűtési rendszer. Új építésű ingatlanok esetében nem lehet ma már kérdés a hőszivattyús rendszer telepítése, azonban fűtéskorszerűsítés esetén alapos mérlegelést, tervezést igényel. A hőszivattyús fűtésre való átállás költségei nagyon magasak lehetnek, ha a meglévő fűtési rendszer elavult és a berendezések minősége nem megfelelő.
Új rendszer telepítésekor azonban a drága berendezés a mai és a jövőben várható energiaárak mellett belátható időn belül, kb. 2-3 év alatt is megtérülhet, ha hozzáértő szakember végzi a tervezést, valamint a hőszükséglet és az igények felmérése képezi az alapját a megfelelő berendezés, a rendszer kiválasztásának. A Zone Klíma munkatársai partnerek ebben.
Előnyök és hátrányok
A hőszivattyú megújuló energiát használ, károsanyag-kibocsátása minimális, vagyis igazán környezetbarát megoldás a fűtés hőszivattyúval.
A hőszivattyúk hatékonysága magas, kb. 400%-os, ami azt jelenti, hogy 1 kWh energia felhasználásával 4 kWh hőenergiát termelnek, továbbá üzemeltetésükhöz kedvezményes H vagy GEO tarifa igényelhető, így a költségek tovább mérsékelhetők. Ha pedig az elektromos áramot napelemmel biztosítjuk, akkor szinte csak a berendezés karbantartási költségeit kell fizetni. Egyetlen hátránya a magas beruházási költség.
Szeretnéd a leghatékonyabban megoldani a családi házad fűtését? Szakértő kollégáink segítenek a döntésben, választásban, kérd ingyenes felmérésünket még ma.
0 comments on Hogyan működik a fűtés hőszivattyúval és milyen előnyei vannak?