Hogyan működik a levegő hőszivattyú, milyen előnyei és hátrányai vannak?
Levegő hőszivattyú alatt általánosságban a levegő-víz hőszivattyút értjük, azonban a fűtésre optimalizált klíma is annak tekinthető. Mindkét fajta esetén a levegő a hőforrás, azonban míg a levegő-víz típusúnál a fűtési rendszerben keringetett víz, addig a légkondicionáló esetében a levegő a hőhordó közeg – ezért is nevezik levegő-levegő hőszivattyúnak.
Az energiaárak növekedése miatt és az állami támogatásoknak köszönhetően hazánkban is megnövekedett a hőszivattyúk iránti érdeklődés az utóbbi időben. Európában több évtizedes hagyománya van a hőszivattyúval történő fűtésnek az energiatakarékosság és a környezetkímélő üzemelés miatt.
Mi a hőszivattyú, hogyan működik?
A hőszivattyú jövőbiztos alternatívát jelent az otthonok fűtésére és használati melegvíz-ellátására, egyes típusok esetén a klimatizálásra is. Hatékony, energiatakarékos berendezés, amely a mindenki számára ingyenesen és korlátlanul rendelkezésre álló, a külső környezetből származó hőenergiával fűt és hűt, ezáltal jelentős rezsiköltség-megtakarítást eredményez. A hőforrástól függően alapvetően 3 típusát különböztetjük meg: a levegő, a víz, valamint a geotermikus hőszivattyúkat.
A hőszivattyú a természetes hőátadás elvén működik akárcsak a hűtőszekrények, vagyis az egyik oldalon kivont hőt a másik oldalra szállítja. A külső közegből felvett hőenergia a hűtőközeg segítségével megfelelő hőmérsékletűre fűti vagy hűti a rendszerben keringő vizet, amely így a hőleadókon keresztül használható. A hőenergiát a hűtőközeg elpárologtatásával és kondenzációjával nyeri.
Mikor jelent jó megoldást a levegő-levegő hőszivattyú?
A levegő-levegő hőszivattyú fűtésre alkalmas klímaberendezés, amely a környezeti levegő hőjét használja fűtésre, hűtésre, a hőátadáshoz használt hőhordozó közeg egy klímagáz. A Midea Xtreme Save Pro Split klíma pénztárca- és környezetbarát megoldás.
Csendes, helytakarékos berendezés, amely kül- és beltéren egyaránt telepíthető. A split berendezések esetében egy bel- és egy kültéri egység kerül telepítésre. Okosotthonokba integrálható, távolról vezérelhető.
Hátránya a levegő-víz hőszivattyúkhoz képest, hogy helyiségenként kell a berendezést telepíteni, így egy többszobás lakás vagy családi ház esetén több készülékre van szükség.
Miért a levegő-víz hőszivattyú a leggyakoribb megoldás?
A levegő-víz hőszivattyú a levegőből nyeri az általa továbbított hőenergiát, vagyis megújuló energiát használ, ezáltal zéró károsanyag-kibocsátással rendelkezik. Az üzemeltetéséhez elektromos energia szükséges, azonban ez napelemes rendszerrel kombinálva minimális költséget jelent.
Hatásfoka a berendezés hatékonyságától, a külső és belső hőmérséklettől, a rendszertől függően 4-500% is lehet, vagyis jóval több, mint a hagyományos fűtési megoldásoké, tehát jóval több hőenergiát termel, mint amennyi villamosenergiát a szivattyúzáshoz használ. A korszerű, környezetbarát fűtésről, hűtésről, levegő hőszivattyúkról blogunkban olvashatsz bővebben.
A levegő-víz berendezések COP értéke kisebb, mint a más típusú hőszivattyúké. Energiafogyasztása a hőforrás és a hőhordozó közeg hőmérséklet-különbségének függvénye. Legnagyobb előnye, hogy telepítése szinte bárhol megoldható, előkészítő munkát nem igényel.
Egyes típusai a meglévő fűtési rendszerekhez is csatlakoztathatók, megfelelően hőszigetelt épület esetén hatékonyan üzemeltethetők, azonban minden esetben egyedileg kell megvizsgálni a rendszer alkalmasságát, felmérni a telepítés költségeit. Kérj ingyenes helyszíni felmérést, hívj még ma!
0 comments on Hogyan működik a levegő hőszivattyú, milyen előnyei és hátrányai vannak?