Hőszivattyú kivitelezés meglévő és új ingatlanba
A hőszivattyú kivitelezés költsége nagymértékben az ingatlan függvénye, ugyanis míg új építés esetén nem kérdés, hogy megéri-e hőszivattyús fűtési rendszert telepíteni, addig korszerűsítés esetén több tényező befolyásolja, hogy az átállás költséghatékonyan megvalósítható-e.
A jelenlegi, egyre emelkedő energiaáraknak, valamint az állami támogatásoknak köszönhetően egyre többen döntenek a hőszivattyú mint fűtési megoldás mellett, és sokakat érdekel, mennyiből is lehetne megvalósítani ingatlanuk esetében. Cikkünkben ezzel kapcsolatban szeretnénk információkkal szolgálni, annál is inkább, mivel sok tévhit él az emberekben a hőszivattyúkkal kapcsolatban.
Amit a hőszivattyúkról tudni érdemes
A hőszivattyú környezetbarát, energiatakarékos és hatékony fűtési rendszer, amely a fűtésen kívül hűtésre, valamint használati meleg víz előállítására szolgál. Megújuló energiaforrásokat használ, a környezet hőjét továbbítja elektromos áram segítségével a fűtési rendszerbe. A hőszivattyú 1 kW elektromos áramból 3-4 kW hőenergia előállítására képes.
A hőnyerő közeg, vagyis ahonnan a hőenergia származik, határozza meg a hőszivattyú fajtáját. Alapvetően 4 típusát különböztetjük meg: a levegő-levegő (fűtő klíma), a talajvízzel működő víz-víz, a talaj-víz vagy geotermikus, valamint a leggyakrabban alkalmazott levegő-víz hőszivattyúkat.
Hogyan működik a levegő-víz hőszivattyú?
A hőszivattyú működési elve megegyezik a hűtőszekrényével, azzal az egyszerű fizikai elvvel, hogy az alacsonyabb hőmérsékletű környezetből elvont hőt a magasabb hőmérsékletű közegbe szállítja.
A levegő-víz hőszivattyú kültéri egységének ventilátora beszívja a külső környezeti levegőt, majd egy hőcserélőbe irányítja, ahol átadja a hőt a hőhordozó közegnek, és alacsony hőmérsékleten elpárolog.
Ezt egy kompresszor összesűríti, így felmelegszik. A termelt hő egy másik hőcserélőn keresztül adja le az energiát a fűtési rendszernek és a melegvíztárolónak. Ezáltal a hőhordozó közeg ismét lehűl, és a folyamat kezdődik elölről.
A hőszivattyú által igényelt hőenergia kb. 75%-a a környezetből származik, vagyis ingyenes, csupán 25%-ához kell elektromos áram, vagyis üzemeltetési költsége alacsony. A hőszivattyúk működéséről részletesebben egy másik blogcikkünkben olvashatsz.
Mitől függ a hőszivattyú kivitelezés költsége?
A hőszivattyús rendszer csak szakember segítségével tervezhető meg úgy, hogy a kívánt eredményt hozza.
Leginkább alacsony rendszervíz-hőmérséklet esetén hatékony, ekkor ugyanis a berendezésnek kisebb hőmérsékletkülönbséget kell kiegyenlítenie, vagyis annál kevesebb energiát használ. Emiatt hőszivattyús fűtéshez a legalkalmasabbak a felületfűtési rendszerek (padló-, fal-, mennyezetfűtés), amennyiben az épület – a homlokzatok és a nyílászárók – kellően hőszigetelt.
A hőszivattyú méretezésénél, a teljesítmény számításánál figyelembe kell venni a háztartás hő- és melegvízigényét, a fűtési rendszer és a hőleadó egységek típusát, a fűtővíz hőmérsékletét. Az épület elhelyezkedése, tájolása, szigetelése szintén befolyásolja a műveletet. Az üzemeltetési költség a külső hőmérséklet és a készülék hatékonyságának függvénye.
Fűtéskorszerűsítés esetén komoly többletköltséget jelenthet a meglévő rendszer lecserélése, így a számításnál ezt is figyelembe kell venni. Alkalmassága esetén lehetőség van a hőszivattyú gázkazános fűtési rendszerbe integrálására, ami nagymértékben mérsékelheti az éves energiaköltségeket.
Hőszivattyú kivitelezés esetén kérd ingyenes helyszíni felmérésünket, a személyre szabott megoldást, hogy teljes mértékben ki tudd használni a hőszivattyús fűtés előnyeit.
0 comments on Hőszivattyú kivitelezés meglévő és új ingatlanba