Ismerd meg a leghatékonyabb víz-víz hőszivattyúkat!
A többféle típusú, megújuló energiákat használó berendezések közül a víz-víz hőszivattyúk jelentik hatékonyság szempontjából a legjobb megoldást, ezért ismerd meg, milyen előnyöket kínálnak.
A magas energiaárak és az új építésekre vonatkozó közel nulla energiaigény miatt egyre többen gondolkodnak el a hőszivattyúk telepítésén, de fűtéskorszerűsítés esetén is szerepel a lehetséges opciók között.
Hőszivattyúként legtöbbször a legnépszerűbb, legelterjedtebb levegő-víz típusúak élnek a köztudatban, azonban a lehetséges alternatívák között szerepel a víz-víz, illetve a talajkollektoros vagy a geotermikus berendezés is. Mit kell tudni a víz-víz hőszivattyúkról?
A legfontosabb tudnivalók a hőszivattyúkról
A zöldenergiákat ‒ típustól függően a külső környezeti levegőt, a talajvizet vagy a talajhőt ‒ hasznosító berendezések jelentik az otthonokban a jövő fűtési és hűtési megoldását, hiszen csak az üzemeltetésükhöz van szükségük elektromos energiára, a rendszerbe továbbított hőt a környezetből nyerik.
Nem termelnek hőt, mint a hagyományos gáz-, olaj- vagy elektromos üzemű kazánok, hanem a termodinamika hőátadás alapelvének megfelelően az alacsonyabb hőmérsékletű közegből nyert hőt pumpálják a magasabb felé, és adják le az alacsony hőmérsékletű sugárzó hőleadókon keresztül a helyiségekben.
Energiahatékony és környezetbarát készülékek, amelyekkel nemcsak az otthonok fűtése, hanem nyári klimatizálása, valamint egész éves melegvíz-ellátása is gazdaságosan megoldható. További részleteket egy korábbi blogbejegyzésben olvashatsz.
Hogyan működik?
A primer, vagyis a hőnyerő közegek alapján 3 alapvető típusa létezik: a levegő-levegő vagy levegő-víz, a víz-víz és a geotermikus. Az építés helyszínének adottságai, a háztartás energiaigényének, illetve a költségvetésnek a függvénye, de a telepítés időtartama is jelentős lehet.
Valamennyi hőszivattyú ugyanazon az elven működik, mint a hűtőszekrények vagy a légkondicionálók: a készülékben hűtőközeg áramlik keresztül, amely a felmelegszik és ennek hatására gázhalmazállapotúvá válik. A kompresszoron áthaladva hőmérséklete tovább nő, majd a kondenzátorban lecsapódik, és leadja a hőt a hőcserélőnek, aztán a folyamat kezdődik elölről.
A hőszivattyú azonban fordítottan is képes működni, ilyenkor nem fűt, hanem hűt. Blogunkban rendszeresen írunk a hőszivattyúkról és a klímákról, így innen is sok információhoz juthatsz.
A víz-víz hőszivattyúk jellemzői
Ezen berendezéseknél a hőenergia forrását a talajvíz jelenti, befogadó közege a fűtési/hűtési rendszerben keringetett víz.
A víz-víz hőszivattyú működtethető a legoptimálisabban, leggazdaságosabban, legnagyobb hatásfokkal, mivel a talajvíz ideális hőforrás, hőmérséklete 7-14 °C között egész évben állandó, így a kívánt levegő-hőmérséklethez viszonyítva télen is viszonylag magas. Hatásfoka a vízmennyiség függvénye is, így telepítés előtt a vízhozamot is vizsgálni szükséges.
A berendezés telepítése költséges előkészületeket igényel, ugyanis próbafúrást, vízelemzést kell végezni a kitermelhetőség, az üzemeltethetőség megállapítására.
Működtetéséhez 2, egymástól legalább 15 m-re elhelyezkedő kút telepítése szükséges. Hátránya, hogy csak abban az esetben telepíthető, ha van megfelelő mennyiségű és elérhető mélységben lévő talajvíz, továbbá engedélyeztetéshez kötött. Amennyiben időközben elapad a vízforrás, a berendezés nem üzemeltethető tovább, de a szűrő eltömődése is komoly károkat okozhat.
Kérdéseid vannak a készülékekkel vagy a telepítéssel kapcsolatban? Hívd szakértő kollégánkat, ingyenes konzultációt biztosítunk.
0 comments on Ismerd meg a leghatékonyabb víz-víz hőszivattyúkat!