Létezik csendes hőszivattyú?
Létezik csendes hőszivattyú?
Egyre nagyobb a fogyasztók csendes hőszivattyú iránti igénye, ahogy a korszerű, fűtésre, használati meleg víz előállítására és – bizonyos készülékek esetén – hűtésre is alkalmas épületgépészeti berendezések elterjedése nő. A berendezés, típustól – monoblokk vagy split – függően zajterhelést jelenthet az azt használó háztartás, illetve a szomszédok számára is.
Tudtad, hogy a hőszivattyúk működése ugyanazon az elven alapul, mint a hűtőszekrényeké vagy légkondicionáló berendezéseké, vagyis a hőelvonás elvén, a nyomásváltozáson? Azonban azt mindenki tapasztalta már, akár saját otthonában, irodájában, akár máshol, hogy egy légkondicionáló nagy zajt tud csapni működés közben, még ha ez megnyugtató fehér zaj is, vagyis olyan, amelyet más zajok elnyomására, például a nyugtalan, nehezen alvó babák altatásához használhatunk. Felmerül a kérdés, hogy a hőszivattyú zajos-e. Megtudhatod, tarts velünk!
A hőszivattyúk típusai
A hőelvonás elvének megfelelően a hő, energiabefektetés nélkül, a magasabb hőmérsékletű helyről az alacsonyabb felé áramlik. A hőszivattyú fordított módon működik, vagyis az alacsonyabb hőmérsékletű helyről hőt von el, és azt egy magasabb hőmérsékletű helyre szállítja, a természetes hőáramlással szemben, ezért elektromos energiára van szükség az üzemeléséhez.
A hőszivattyúk korszerű, energiahatékony, korlátlanul és ingyenesen rendelkezésre álló megújuló energiát használnak, ezáltal a jövő fűtési megoldását kínálják.
A hőforrás alapján 3 típusú hőszivattyút különböztethetünk meg, a külső levegő hőjét hasznosító levegő-víz, a talajvíz hőjét kihasználó víz-víz, és a talaj hőjét kamatoztató geotermikus berendezéseket. A legnépszerűbb, legelterjedtebb levegő-víz berendezések működéséről mindent megtudhatsz egy korábbi bejegyzésünkből.
Hőszivattyú, a jövő fűtési megoldása
A zöldenergiákat hasznosító hőszivattyúk működése akár teljesen klímasemlegessé, illetve szolgáltatófüggetlenné is tehető, amennyiben az üzemelését napelemes rendszer által termelt villamos energia biztosítja.
A készülék napjaink legkorszerűbb, környezetbarát fűtési/hűtési berendezése, amelynek károsanyag-kibocsátása közel nulla, ami szintén nagy előny a hagyományos fűtési megoldásokkal szemben.
A hőszivattyú telepítésének van néhány kritériuma, amely a gazdaságosságát befolyásolja, így akkor éri meg a beszerzés, ha az épület kellően hőszigetelt, illetve alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerrel kiépített. Blogunkban a levegő típusú hőszivattyúk működéséről számos hasznos információt olvashatsz.
Zajos vagy csendes hőszivattyú?
A zaj mértéke egy bizonyos határértékig relatív, ugyanis másként érzékeljük azt napközben, másként hétvégén vagy éjjel, amikor pihennénk. Az, hogy valami mennyire hangos, decibelben (dB) mérik, és a szakértők szerint a 30 dB nagyon csendesnek számít.
A legtöbb hőszivattyú 50 dB körül működik, ami nagyjából megfelel egy hűtőszekrény vagy egy átlagos autó hangerejének, de léteznek a piacon olyan csendes hőszivattyúk is, amelyek akár 35 dB-es hangerővel működnek.
A hőszivattyúk nem futnak a nap 24 órájában, és általában észre sem venni a működésüket, amíg ki- vagy be nem kapcsolnak. Teljesen rendjén való, hogy a hőszivattyú zajt csap. Ez azért van, mert a kondenzátor ventilátorának a hőátadáshoz külső levegőt kell szívnia a tekercseken keresztül, a fúvóventilátornak pedig a levegőt kell szétosztania a helyiségekben.
Érdemes-e a hőszivattyús fűtésre váltanod? Milyen és mekkora teljesítményű berendezésre lesz szükséged? Kérd ingyenes helyszíni felmérésünket, konzultálj szakértő kollégánkkal, aki választ ad valamennyi kérdésedre, hogy jól dönthess.
0 comments on Létezik csendes hőszivattyú?