Megvalósítható-e egy hőszivattyú bekötése a meglévő fűtési rendszerbe?
A levegő-víz hőszivattyú bekötése nemcsak új építés esetén működhet, hanem akár meglévő fűtési rendszerbe is lehetséges, amennyiben a műszaki feltételek adottak. Napjainkban egyre többen választják a környezetbarát és energiahatékony hőszivattyúkat otthonuk fűtésére és hűtésére, hiszen az általuk kínált előnyök messze meghaladják a magas bekerülési költségből származó hátrányt.
Azokat az ingatlantulajdonosokat is foglalkoztatja a hőszivattyú telepítési lehetősége, akik nem új, hanem meglévő otthonuk fűtéskorszerűsítését tervezik. Van-e erre lehetőségük, illetve mi módon? Cikkünkben erre kínálunk választ, tarts velünk, ha te is érdekelt vagy a témában!
Mi az, és mit tud a hőszivattyú?
A korszerű hőszivattyúk a külső környezet hőenergiáját hasznosítják, és azáltal fűtik, illetve egyes berendezések hűtik az otthonokat, továbbá használati melegvíz-ellátását is biztosítják. Olyan berendezések, amelyek az egyik oldalról elvont hőt a másik oldalra szállítják, és a működtetésükhöz villamos energiát igényelnek.
A hőenergiát szolgáltató környezettől függően alapvetően 3 típusát különböztetjük meg:
- A levegő típusúakat, amelyek gyakorlatilag a levegő-levegő berendezéseket, vagyis a fűtésre optimalizált klímákat, valamint a levegő-víz hőszivattyúkat jelentik, és a külső környezet levegőjének a hőenergiáját hasznosítják.
- A víz-víz hőszivattyúkat, amelyek a közel állandó hőmérsékletű talajvíz hőenergiáját használják az otthonok fűtésére.
- A talaj hőjét kiaknázó talajkollektoros vagy talajszondás vagy geotermikus berendezéseket.
A különböző hőszivattyú berendezések előnyeiről és fajtáiról egy korábbi bejegyzésünkben bővebben is olvashatsz.
A népszerű levegő-víz hőszivattyúk telepítése
A 3 típus közül a levegő-víz berendezések a legkedveltebbek, nem véletlenül, ugyanis nemcsak szinte bárhová telepíthetők, hanem ezek bekerülési költsége a legalacsonyabb közülük.
A berendezések lehetnek monoblokk vagy split típusúak. Helyigényük kicsi, telepítésük egyszerű, és költséges előkészületeket nem igényel. Az alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel – padló-, fal- és mennyezetfűtés – működtethetők ideálisan, de esetenként, fűtéskorszerűsítés esetében radiátorokkal is hatékony lehet a rendszer működtetése. Ennek alátámasztására megfelelő számításokat kell végezni.
Tudj meg minden lényeges információt a hőszivattyúkról blogunkból!
A berendezések hatékonysága 3-5-ször nagyobb, mint a hagyományos fűtési rendszerek fosszilis energiahordozókat hasznosító berendezéseié. A rezsiköltségek tovább csökkentők kedvezményes H vagy GEO tarifa igénylésével.
Új építés esetén előnyeik miatt egyértelműen jó választást jelentenek, ugyanis itt az ideális padlófűtés egyidejűleg kerülhet kiépítésre. Meglévő radiátorokkal is működtethető amennyiben azok korszerűek.
A hőszivattyú bekötése
A rendszer megtervezése, a berendezés és a különféle kiegészítő egységek kiválasztása a háztartás energiaigénye, az adottságok alapján gépész tervező bevonását igényli.
A hőszivattyú bekötése szintén szakember feladata, hiszen csak ezáltal biztosítható a hatékony működés. Hálózati áramról vagy napelemrendszerről is működtethető, ennek megtervezése szintén szakági feladat.
Amennyiben korszerű és környezetbarát hőszivattyús rendszerek kiépítését tervezed, kérd a Zone Klíma ingyenes felmérését, keresd kollégáinkat az elérhetőségeinken!
0 comments on Megvalósítható-e egy hőszivattyú bekötése a meglévő fűtési rendszerbe?