
Mekkora hőszivattyút vegyek? Most válaszolunk a kérdésre!
Mekkora hőszivattyút vegyek? – teszik fel nekünk gyakran a kérdést. Sokan tudni szeretnék, milyen hőszivattyú vásárlása és telepítése javasolt, hogyha el szeretnénk kerülni egyrészt a túlméretezést, másrészt az alulméretezést. Mi mindent javasolt számításba venni, amikor az előzetes kalkuláció történik? Ennek járunk utána máris a bejegyzés keretei között, úgyhogy vágjunk is bele a részletek ismertetésébe!
Miért kulcsfontosságú a megfelelő teljesítményű hőszivattyút kiválasztani?
A “mekkora hőszivattyút vegyek” kérdés legbiztosabb fokmérője, ha teljesítmény szempontjából vesszük végig a szóba jöhető készülékeket. A teljesítmény meghatározása rendszerint kW-ban történik.
Lényeges odafigyelni rá, mert egy alulméretezett berendezés leginkább csak szenved, miközben a kényelmünkért dolgozik. Vagyis folyamatos jelleggel magas fordulaton pörög, így sokkal rövidebb lesz az élettartama, miközben az energiafogyasztása is megnő.
Ezzel szemben a felülméretezett hőszivattyú sem ideális választás. Egy ilyen berendezés folyton újraindul, aztán pedig leáll egymás után sokszor. Mert nagyobb teljesítményre képes, mint amire szükség van, így viszont az élettartama lesz rövidebb.
Mekkora hőszivattyút vegyek? Ez a legfőbb szempont a megfelelő méret kiválasztásához
A túlméretezés, illetve az alulméretezés elkerülésének legbiztosabb módja, hogyha a hőszivattyú kiválasztása során a szóban forgó épület hőigényének meghatározásából indulunk ki.
Ez viszont összetettebb feladat annál, mint ahogy sokan megközelítik. Ugyanis nem kizárólag az egyes helyiségek méreteivel szükséges számolni. Ugyanúgy számít, hogy milyen építőanyagokból épült az ingatlan, illetve a szigetelés, és a nyílászárók minősége is hozzáad az eredményhez.
Ha pedig igazán pontos meghatározást szeretnénk, akkor a pontos légköbméter és a hőleadó felületek meghatározása is elengedhetetlen. Összetett tervezői munkáról van tehát szó, amire a tartós hasznosulás érdekében megéri ráfordítani az időt és energiát.
Még néhány megkerülhetetlen faktor a méretválasztás kapcsán
Az alul- és túlméretezés elkerüléséhez további lényeges faktorokkal is erősen ajánlott foglalkozni. Nem mindegy például, hogy a fenti értékek alapján várhatóan mekkora terhelést fog kapni a berendezés.
Számolni kell továbbá olyan specifikus értékekkel, mint például a méretezési hőmérséklet, a lekapcsolási hőmérséklet, a részteljesítmény, a bivalens pont, vagy az elektromos és thermo működési tartomány.
Ezek alapján már könnyen belátható, hogy az esetek döntő többségében jobban megéri szakértő segítségét igénybe venni a tervezés keretei között. A feladat komplexitása ugyanis megköveteli a professzionális hozzáértést.
Néhány további szempont a tudatos választáshoz
Bár elsőre akár ijesztőnek is tűnhet a feladat bonyolultsága, szerencsére a hőszivattyú-választás kiszámítható eredményéhez praktikus viszonyítási pontokat is figyelembe lehet venni. Új építésű ingatlanok esetében különösen.
Nos, akkor mekkora hőszivattyút vegyek?- kérdezhetik ezek után. Megközelítőleg úgy lehet számolni, hogy általában négyzetméterenként 60 W, illetve köbméterenként 20 W az a teljesítmény, amire feltétlenül szükség lesz. Mindezt persze hozzá kell tenni az ingatlan kialakításához, illetve a szigetelés minőségéhez.
Az előzetes kalkuláció akkor lehet teljes, ha a kinti hőmérséklettel is számolunk. Érdemes megnézni az elmúlt telek hőmérsékletének alakulását, továbbá mindenképp tanácsos konzultálni egy hozzáértő szakemberrel is, keresd bátran a Zone Klíma munkatársait!
0 comments on Mekkora hőszivattyút vegyek? Most válaszolunk a kérdésre!