Milyen az ideális hőszivattyú padlófűtéshez?
Az építkezők és felújítók közül sokakban merül fel a kérdés, hogy milyen az ideális hőszivattyú padlófűtéshez, hiszen az energiaárak emelkedése, valamint az új épületekkel szemben támasztott szigorú energiahatékonysági előírások teljesítése egyre inkább előtérbe helyezi a korszerű, megújuló energiákat használó fűtési rendszereket.
Miért a hőszivattyú?
A jövő energiatakarékos és környezetbarát otthonai már nem a fosszilis energiahordozókra épülő fűtési megoldásokat használják, hanem a korlátlanul és mindenki számára ingyenesen rendelkezésre álló zöldenergiákkal működő berendezéseket. Ennek pedig a hőszivattyúk felelnek meg a leginkább.
A technológia maga nem új, hiszen Európa-szerte már több évtizede alkalmazzák, azonban mostanra jutott olyan szintre – és vált használata egyre sürgetőbbé a fentiek, illetve a klímaváltozás kapcsán -, hogy hazánkban is egyre több háztartás aknázza ki az előnyeit. Miért a padlófűtéssel működik jól együtt a hőszivattyú?
A legfontosabb információk a hőszivattyúról
A hőszivattyúk a környezetből nyerik a hőenergiát, amelyet a működtetéshez használt elektromos energia révén az épületek fűtésére, használati melegvíz-ellátásra és egyes készülékek esetén hűtésére fordítanak.
Napjaink legkorszerűbb fűtési megoldását jelentik, hatékony és környezetbarát épületgépészeti berendezések, amelyek károsanyag-kibocsátása minimális, és szolárrendszerrel összekapcsolva teljesen klímasemlegessé is tehető.
Míg a hagyományos olajjal vagy gázzal üzemelő fűtési rendszerek a befektetett energiából közel azonos, de gyakran kevesebb hőenergiát termelnek, addig a hőszivattyúk rendkívül hatékonyak, 1 kW villamos energiát átlagosan 4-5, de a legkorszerűbb berendezések esetén akár 5-6 kW hőenergiává képesek alakítani. A hőszivattyúk további előnyeiről, sajátosságairól korábbi bejegyzésünkben olvashatsz.
Hőszivattyúk típusai
A legkisebb hatásfokú, de egyszerűen, szinte bárhová telepíthető, ezért legelterjedtebb levegő-víz hőszivattyúk a külső környezet levegőjéből nyerik a hőt a természetes hőelvonás elvén és alakítják fűtési energiává. Hazánk éghajlatán, a tartósabb téli hidegben, akár -25 °C-ig is hatékonyan üzemeltethetők, és a hőszivattyú padlófűtéshez is ideális.
A talajvíz hőjét hasznosító víz-víz, illetve a talaj hőjét kamatoztató geotermikus hőszivattyúk telepítése lényegesen nagyobb költséggel és előkészülettel jár, és nem minden esetben alkalmas a lakóterek fűtésére, hűtésére.
A hőszivattyúk típusaival részletesen foglalkozunk blogunkban.
Miért ideális a hőszivattyú padlófűtéshez?
A hőszivattyúk leghatékonyabban az alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel üzemeltethetők, ugyanis mivel ezek a talpunk felől melegítenek, akár 2-3 fokkal alacsonyabb léghőmérséklet mellett is ugyanazt a komfortot érezzük az otthonokban.
Ehhez nem kell az előremenő vezetékekben a vizet magas hőmérsékletre melegíteni a nagyobb felületű sugárzóknak történő hőleadáshoz, így jelentős energiamegtakarítást érhetünk el, mellesleg a környezet terhelése is kisebb lesz.
Mindez azonban csak abban az esetben igaz, ha az épületszerkezetek, beleértve a nyílászárókat is, megfelelően hőszigeteltek.
A hőszivattyúhoz a padlófűtés kiépítése jelenti az egyik legjobb, legenergiahatékonyabb megoldást a nagy felület révén, és attól sem kell tartani, hogy lassan melegíti fel a tereket, illetve nagy mennyiségű szálló port eredményez, mivel ez csak tévhit vele kapcsolatban.
Bizonytalan vagy, kérdésed van a hőszivattyúkkal kapcsolatban? Keress minket, ingyenes felméréssel segítünk!
0 comments on Milyen az ideális hőszivattyú padlófűtéshez?