Milyen az ideális hőszivattyú radiátoros rendszerhez?
Fűtéskorszerűsítés esetén a megfelelő hőszivattyú radiátoros rendszerhez való megtalálása garantáltan szakembert igényel, ugyanis csak a teljes fűtési rendszer átvizsgálása után és az igények ismeretében határozható meg egyrészt az alkalmasság, másrészt a szükséges berendezés és a szerelvények.
Az energiaárak növekedése, valamint az otthonfelújítási és napelemes pályázatok kapcsán sokaknak jutott eszébe a megújuló energiákat használó hőszivattyú beépítése, azonban teljes bizonyossággal csak az új építések esetén jelenthető ki, hogy ez a leghatékonyabb megoldás.
Felújítás, korszerűsítés esetén soktényezős a dolog, és egyáltalán nem biztos, hogy a hőszivattyú lesz a legjobb választás. Persze ez is nagyban függ attól, milyen jellegű és mértékű felújítást tervezel, mekkora összeget szánsz rá.
Hőszivattyút csak szakemberrel!
A hőszivattyúból nem mindegy milyet vásárolunk, bár működési elvében hasonlít egy hűtőszekrényhez, de mégsem ugyanúgy működik, továbbá nem elég csak a konnektorhoz csatlakoztatni.
Az igények ismeretében, valamint a meglévő fűtési rendszer felmérése után lehet meghatározni, egyáltalán megvalósítható-e gazdaságosan, és mire is lesz szükség. Egy korszerű, fűtésre optimalizált klíma, vagyis egy levegő-levegő hőszivattyú is megfelelő lehet, mint a Midea Xtreme Save.
Korszerűsítés esetén a leggyakrabban alkalmazott, különösebb előkészítést nem igénylő levegő-víz típusú hőszivattyú telepítése ajánlott. Ma már ezek között a készülékek között is vannak igen magas hatékonyságúak.
Ennek fokmérője az ún. COP érték, amely azt mutatja, hogy 1 kWh villamos energia felhasználásával hány kWh energiát termel a berendezés, azonban ezt a külső hőmérséklet, az előremenő vízhőmérséklet is módosíthatja. Minél magasabb a vízhőmérséklet, illetve minél hidegebb van odakint, annál alacsonyabb lesz a hatékonyság.
Milyen az ideális fűtési rendszer hőszivattyúhoz? Jó-e a hőszivattyú radiátoros rendszerhez?
A levegő-víz hőszivattyúk alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel üzemelnek a leghatékonyabban, ez esetben nagy felületű hőleadókra van szükség, így a legideálisabbak a felületfűtések, a padló-, a fal- és a mennyezetfűtés.
A radiátor használatát ez részben kizárja, hiszen kis felületen adják le a hőt, így magas előremenő vízhőmérséklettel tudják csak az otthonok fűtését biztosítani.
Azonban mielőtt kijelentenénk egy meglévő radiátoros rendszerről, hogy nem alkalmas, érdemes megvizsgálni a rendszert. A klasszikus vasradiátorok valóban nem alkalmasak hőszivattyús fűtésre, azonban fiatalabb, korszerűbb rendszerek gazdaságosan alkalmassá tehetők.
Az újabb, lemezes radiátorok, amelyek max. 50 °C-os előremenő vízzel üzemelnek, alkalmasak lehetnek.
Persze a hőszivattyúk használatának egyik alapvető követelménye a kellően hőszigetelt épület, így amennyiben se megfelelő vastagságú hőszigetelő rendszer, se modern, hőszigetelt nyílászárók nincsenek, nem érdemes a hőszivattyút radiátoros rendszerhez, de máshoz sem telepíteni.
Gondolkodj alternatív megoldásokban!
Meglévő gázkazán esetén érdemes lehet párhuzamos megoldásokban is gondolkodni, és a hőszivattyú mint elsődleges hőforrás telepítése mellett a kazánt is meghagyni. Nagy hideg esetén, amikor a berendezés COP értéke jelentősen csökken, a gázkazánt használni.
Ez azért is kedvező megoldás, mert így kisebb teljesítményű hőszivattyú is elegendő lesz, ami a beszerzési költségben is megmutatkozik, kedvezőbb lesz, hiszen nem a teljes hőigényre kell méretezni.
Ingyenes helyszíni felméréssel, konzultációval segítünk a döntésben, keress minket elérhetőségeinken, 24 órán belül válaszolunk!
0 comments on Milyen az ideális hőszivattyú radiátoros rendszerhez?