Minden, amit a hőszivattyú kiépítése kapcsán tudni kell
A hőszivattyú kiépítése a típusnak, a telepítés helyének és idejének a függvénye, amely hatással van a telepítés költségére.
Az energiaárak jelentős növekedése, illetve az új építések esetében kötelező közel nulla energiaigény kielégítése kapcsán sokakban fogalmazódik meg a hőszivattyúk alkalmazása. Amennyiben új építés vagy felújítás esetén ebben a fűtési megoldásban gondolkodsz, érdemes közelebbről is megismerkedni vele.
Mi az a hőszivattyú?
A hőszivattyúk környezetbarát, zöld energiákat használó, fűtésre, használati meleg víz előállítására és egyes típusok esetén hűtésre is alkalmas, magas hatékonysággal üzemelő berendezések. Napelemes rendszerrel kombinálva teljesen klímasemleges lehet a rendszer.
A természetes hőáramlással ellentétesen, a klímához és a hűtőszekrényhez hasonlóan, elektromos energia segítségével üzemelnek, az alacsonyabb hőmérsékletű helyről hőt vonnak el, és azt egy magasabb hőmérsékletű helyre szállítják. A hőszivattyúkról és előnyeiről korábbi bejegyzésünkben részletesen is olvashatsz.
A hőszivattyús technológia
A hőszivattyúk megbízható megoldást jelentenek és jóval hatékonyabbak is, mint a hagyományos, fosszilis tüzelőanyagokat használó berendezések, ugyanis míg azok a levegőt melegítik a tüzelőanyag elégetése által, addig a hőszivattyúk a villamosenergiát arra használják, hogy a hőenergiát a két hely – kültér és a lakás helyiségei – között mozgassák.
A hőszivattyúk hatásfoka jellemzően 400%, ami azt jelenti, hogy 1 kW elektromos energia által 4 kW hőenergiát termelnek. Ez COP 4-nek felel meg, ami a berendezés teljesítményének mérőszáma.
Hatékony működésük abban az esetben biztosított, ha az épület, amelyben elhelyezésre kerülnek, tökéletesen hőszigetelt, mind a homlokzatok, mind a nyílászárók tekintetében.
A hőszivattyú típusai
Különféle közegekből, a levegőből, a talajvízből vagy a Föld hőjéből nyerik a hőenergiát és adják át a rendszerben keringetett víznek, amely a hőleadókon keresztül fűti/hűti a helyiségeket. A fűtésre optimalizált klímákat is a hőszivattyúk közé sorolhatjuk, hiszen ezek hőforrása is a környezet levegője. A légkondicionálókról is tájékozódhatsz, ha elolvasod blogunkon az érdekes cikkeinket.
A legnépszerűbb, leggyakrabban használt típus a levegő-víz hőszivattyú, amelynek előnye, hogy szinte bárhová telepíthető, illetve költséghatékonyság szempontjából a különböző típusok közül ez a legjobb. Alacsony környezeti hőmérséklet esetén is hatékonyan üzemeltethető.
A víz-víz és a talajhő-víz hőszivattyúk hatásfoka magasabb, de kiépítésük költséges, utóbbi engedélyköteles.
A hőszivattyú kiépítése
Típustól függően bonyolult lehet, így helyszíni felmérés, tervezés előzi meg a telepítést.
A klímatelepítés a legegyszerűbb, ez esetben a szerelő szakember tapasztalatok alapján méretezni tudja a rendszert. Családi ház esetén több berendezés szükséges a megfelelő hőmérséklet biztosításához.
A levegő-víz hőszivattyú telepítése is egyszerű, a kültéri egység elhelyezhető a talajon vagy fali konzolon. Az alacsony hőmérsékletű, ideálisan felületfűtési rendszer kiépítése költség- és időigényes. HMV-igény esetén a puffertartály elhelyezése külön helyiséget igényel. Fűtéskorszerűsítés esetén meg kell vizsgálni, hogy a meglévő rendszer alkalmas-e a rácsatlakozásra.
A víz-víz, illetve a talajszondás hőszivattyúk kiépítése jelentős földmunkát igényel, ami rendkívül költségessé teszi az eljárást.
Új építések esetében mindenképpen ez a jelenlegi legkorszerűbb fűtési megoldás, de sok esetben korszerűsítés esetén is hatékony és gazdaságos lehet. Igény esetén keress minket!
0 comments on Minden, amit a hőszivattyú kiépítése kapcsán tudni kell