Mire való a hőszivattyús melegvíz-tároló?
A hőszivattyús melegvíz-tároló használatával energiatakarékossá és gazdaságosabbá teheted otthonod melegvíz ellátását. A berendezés a fűtési rendszer által felmelegített vizet és hőenergiát tárolja, így a melegvíz azonnal rendelkezésre áll a kapacitásnak megfelelő mennyiségben.
A háztartási melegvíz ma már alapvető elvárás az otthonokkal szemben. Ahogy a fűtési rendszereknél, a melegvizet előállító berendezések esetében is mindinkább kívánatos és egyre megfizethetőbb a megújuló energiák használata. A hőszivattyúk nemcsak a lakások fűtésére, hanem megfelelő rendszer kiépítésével vízmelegítésre és klimatizálásra is használhatók.
Mi a hőszivattyú?
A hőszivattyú a hűtőszekrény működési elvével megegyező, azonban fordított módon működő épületgépészeti berendezés, amely a környezetből elvont hőenergiát hasznosítja. Környezetbarát és költséghatékony megoldás.
A leggyakoribb, szinte bárhová telepíthető típus a levegő-víz hőszivattyú, amely a levegőből elvont hőenergiával biztosítja az otthonok kellemes hőmérsékletét. Magas hatásfokú, típustól függően a felhasznált villamos energia mennyiség 3-5-szörösét megtermeli.
A hőszivattyú működése a klímaberendezésekhez hasonló. A különbség az, hogy nem a belső levegőt melegíti/hűti, hanem a rendszerben keringetett vizet, és a padló-, fal- vagy mennyezetfűtésen keresztül adja le a hőt.
A víz-víz hőszivattyúk a talajvíz, míg a geotermikus berendezések a föld hőjét hasznosítják. Ezek kiépítése komoly előkészületeket, engedélyt igényel, így jóval költségesebb.
Működése egyszerű
A hőszivattyús rendszerek elektromos energiát használnak arra, hogy átjuttassák a hőt a külső környezetből a belsőbe. A külső, alacsonyabb hőmérsékletű levegőt egy ventilátoron keresztül a hőszivattyúba és az elpárologtatóba szívják, ahol a folyékony hűtőközeg gázzá alakul, majd összenyomódik. E folyamat eredményeként hő keletkezik, amelyet a hőcserélő a hőleadókhoz, illetve a melegvíz-tároló tartályba szállít.
A hőszivattyú az elektromos energiát nem használja fel közvetlenül a hőtermeléshez, így lényegesen energiatakarékosabb, mint a hagyományos fűtési/melegvíz-előállítási rendszerek. Blogunkban számos érdekességet olvashatsz a levegő hőszivattyúkról.
Hőszivattyús melegvíz-tároló
A hagyományos vízmelegítők a vizet magas hőfokra hevítik, ezzel szemben a hőszivattyús vízmelegítők alacsonyabb vízhőfokkal üzemelnek. Ezt ellensúlyozandó a hőszivattyús melegvíz-tároló tartályok belső hőcserélő felülete a lehető legnagyobb. Minél nagyobb, a berendezés annál gyorsabban és gazdaságosabban tud meleg vizet előállítani.
Önálló hőszivattyús vízmelegítő rendszert integrált egységként is vásárolhatsz, beépített víztároló tartállyal és tartalék ellenállás-fűtőelemekkel. A hőszivattyú utólagosan is felszerelhető egy meglévő hagyományos tárolós vízmelegítővel.
Telepítés
A hőszivattyús vízmelegítők nem működnek hatékonyan hideg helyiségben, így olyan helyre kell telepíteni, ahol a hőmérséklet egész évben 4,4º-32,2ºC tartományban marad. A vízmelegítő körül pedig legalább 28 köbméter légteret kell biztosítani.
Mivel ezek a berendezések hajlamosak lehűteni a helyiséget, amelyben vannak, olyan helyre érdemes telepíti őket, ahol túlmelegedés van. Például kazán mellé, ezáltal ugyanis növelhető a hatékonyságuk.
A problémamentes működés érdekében a rendszer méretezését mindenképpen szakemberre kell bízni. Hívd nagy tapasztalattal rendelkező szakértőinket, akik az ingyenes helyszíni felmérést, konzultációt követően készítik el árajánlatukat!
0 comments on Mire való a hőszivattyús melegvíz-tároló?