Működtethető a hőszivattyú napelemmel?
A megújuló energiát hasznosító hőszivattyú napelemmel működtetve teljesen klímasemleges, energiahatékony és olcsó fűtést, valamint használati melegvíz-ellátást tesz lehetővé a háztartások számára, így új építés esetén mindenképp megéri ebben a megoldásban gondolkodni.
Fűtéskorszerűsítés esetén több tényező befolyásolja, hogy gazdaságosan megvalósítható-e, de érdemes szakemberrel elvégeztetni a szükséges számításokat, illetve megnézetni a meglévő rendszer alkalmasságát.
A hőszivattyús technológia a természetben korlátlanul és mindenki számára ingyenesen rendelkezésre álló zöldenergiák kiaknázása révén kitűnő hatásfokú és környezetkímélő megoldást jelent az otthonok kellemes hőmérsékletének megteremtésére. Az energiaárak emelkedése, illetve az elmúlt években igénybe vehető állami és EU-s támogatások révén egyre többen invesztáltak a megújuló energiákat használó berendezésekbe, rendszerekbe.
A jövőt mindenképpen ezek jelentik, ezért most bemutatjuk a hőszivattyú és a napelem kombinációjának előnyeit.
A hőszivattyúkról dióhéjban, érthetően
A hőszivattyú a külső környezetből vonja el a hőt, és alakítja át fűtésre, hűtésre, továbbá használati melegvíz-ellátásra alkalmas hővé, amely a hőleadókon jut el a felhasználási helyekre.
A berendezés az alacsony üzemi hőmérsékletű (45-55 °C) fűtési rendszerekkel ‒ padló-, fal-, mennyezetfűtés, fan coil ‒ működik hatékonyan, hiszen ezeknél az előremenő vízhőmérséklet alacsonyabb, mint a hagyományos radiátoros fűtésnél, így a felfűtéshez kevesebb energiára van szükség.
Attól függően, hogy milyen környezetből vonja ki a hőt, megkülönböztetünk levegő-levegő, más néven fűtésre optimalizált klímát ‒ mint amilyen például a Midea Xtreme Save Pro termékünk ‒, levegő-víz, víz-víz és geotermikus hőszivattyúkat.
A legegyszerűbben, szinte bárhová és a legkisebb költséggel telepíthető levegő-víz hőszivattyú a legelterjedtebb megoldás hazánkban.
Mire használható a hőszivattyú?
A hőszivattyú elektromos energiával üzemeltethető, ennek segítségével állít elő hőenergiát. A berendezés hatékonysága a COP értékkel jellemezhető, és azt mutatja meg, hogy 1 kW elektromos energia befektetéssel hány kWh hőenergia nyerhető ki. Ez berendezéstől függően 3-5 kW lehet, vagyis 3-500%-os hatékonysággal működtethető.
A hőszivattyú használni lehet a rezsiköltségek lefaragására, ugyanis az arra alkalmas berendezés nemcsak fűtésre, hanem az otthonok klimatizálására, valamint meleg víz ellátására is használható. Napelemes rendszerrel összekapcsolva az üzemeléshez szükséges villamosenergia előállítása is kvázi ingyen megvalósulhat.
Környezetbarát alternatíva: hőszivattyú napelemmel
A hőszivattyú károsanyag-kibocsátása közel nulla, így jelenleg a legjobb alternatívát jelenti az otthonok fűtésére, hűtésére. A működéshez szükséges energia 25%-a elektromos energia, a fennmaradó 75% a környezeti hőenergia.
A napelemes rendszerek telepítésének elsődleges célja a villanyszámla lenullázása, azonban a jövőben jól használható az egyre elterjedtebb elektromos autók töltésére is, de a legnagyobb nyereséget a fűtési rendszer hőszivattyús támogatása jelentheti, vagyis a fűtési költségek is lenullázhatók.
Mindkét rendszer méretezésénél figyelembe kell venni a háztartás igényeit és a felhasználás célját, ellenkező esetben nem lesz hatékony. Például ha a napelemes rendszer vagy a hőszivattyú alulméretezett, nem nullázódik le a költség.
Szakértő kollégáink segítenek az hőszivattyú napelemmel való összekapcsolásában, az optimális megoldás megtervezésében, kialakításában. Vedd fel velünk a kapcsolatot még ma!
0 comments on Működtethető a hőszivattyú napelemmel?