Szeretnéd tudni, hogyan működik a hőszivattyú?
A “Hogyan működik a hőszivattyú?” kérdést sokan teszik fel mostanában nekünk is, hiszen az energiaárak jelentős növekedése miatt egyre többen gondolkoznak valamilyen korszerű, megújuló energiát használó energiahatékony megoldásban. A hőszivattyús rendszer biztosítja mindezt, azonban a megfelelő típus kiválasztásához nem árt tisztában lenni az alapokkal, többek között azzal, hogyan is működik.
Bejegyzésünkben a hőszivattyú ismertetése kapcsán erre is kitérünk, így reméljük, segítünk a döntésben. Amennyiben otthonod fűtését hőszivattyúval oldanád meg akár új építés, akár fűtéskorszerűsítés esetén, ez a cikkünk Neked szól.
Mi az a hőszivattyú?
A korszerű hőszivattyú napjaink egyik leghatékonyabb épületgépészeti megoldása, amely megújuló energiát használ a hőtermeléshez, fűtésre és használati meleg víz készítésére, egyes típusai klimatizálásra is alkalmasak.
A környezet ingyenesen rendelkezésre álló hőjét használja, így a rezsiköltség jelentős része megspórolható, és a háztartás függetleníthető a gázszolgáltatótól, napelemekkel kombinálva pedig az üzemeltetéséhez szükséges elektromos energia költsége is nullára redukálható. Környezetbarát működés jellemzi károsanyag- és CO2-kibocsátás nélkül.
Hogyan működik a hőszivattyú?
A hűtőszekrényhez hasonló elven működő hőszivattyú esetén a speciális gázösszetételű hűtőközeg a működési folyamat lelke. A ciklus leegyszerűsítve a következő:
- A hűtőközeg az első hőcserélőn (párologtató) keresztül veszi fel a környezet hőjét, s közben folyékonyból gáz halmazállapotúvá válik, vagyis elpárolog.
- Ezt követően az elektromos energiával működő kompresszor összesűríti ezt a gázt, és továbbítja.
- A gáz a második hőcserélőbe (kondenzátor) jut, ahol leadja a hőenergiát a fűtési rendszernek, ezáltal ismét cseppfolyóssá válik, lecsapódik.
- Ezt a folyékonnyá vált hűtőközeget a kültéri egységbe vezetik ki, ahol a külső hőmérsékletnél alacsonyabbra hűl, így az egész folyamat kezdődik elölről.
A hőszivattyúk típusai
A hőszivattyúknak 4 alapvető típusát különböztetjük meg aszerint, hogy milyen közegből nyerik ki és milyen közegnek adják le a hőenergiát:
- Levegő-levegő hőszivattyú vagy klíma
A levegőből kinyert hővel a levegőt melegíti, telepítése a legolcsóbb.
- Levegő-víz hőszivattyú
A legelterjedtebb típus, a levegőből kinyert hővel a fűtési rendszerben keringetett vizet melegíti fel.
- Víz-víz hőszivattyú
A talajvízből von el hőenergiát és adja át a hőleadókban keringő víznek.
- Geotermikus hőszivattyú
Függőleges talajszondás vagy vízszintes talajkollektoros rendszer, amely a talajhőt használja a fűtéshez.
Miért a levegő-víz hőszivattyú a legnépszerűbb?
Egy kül- és egy beltéri egységből áll, és bár COP értéke alacsonyabb a többinél, hazánk hőmérsékleti viszonyai között hatékonyan üzemeltethető.
Előnyei:
- Nem igényel extra előkészítést, kedvező áron telepíthető, így megtérülése gyors.
- Szinte bárhol telepíthető.
- Kivitelezése gyors.
- Egyes típusai a hagyományos fűtési rendszerekre is kapcsolható, így korszerűsítésnél is megoldás lehet.
Hátránya, hogy nagyon alacsony környezeti hőmérséklet esetén rásegítést igényel, ami rontja a hatásfokát, drágítja az üzemeltetést.
Az energiahatékonyság mérőszáma
A COP érték vagy jósági fok mutatja meg, hogy 1 kWh felvett elektromos áram segítségével hány kWh fűtési energiát képes előállítani. Minél magasabb, annál hatékonyabb a berendezés. A levegő-víz hőszivattyúk átlagos COP értéke 3,5-4.
Most, hogy már tudod, hogyan működik a hőszivattyú, láthatod, mennyire takarékos fűtési/hűtési rendszerről van szó. Keress minket, ha további kérdésed van, kérj árajánlatot egyedi igényeid alapján!
0 comments on Szeretnéd tudni, hogyan működik a hőszivattyú?