Telepítés előtt fontos kérdés: Mennyi áramot fogyaszt egy hőszivattyú?
A hőszivattyús fűtést fontolgatókban már a gondolat megszületésekor megfogalmazódik a kérdés, hogy mégis mennyi áramot fogyaszt egy hőszivattyú, hiszen csak a bekerülési és az üzemeltetési költségek tudatában lehet megtérülést számolni.
A kérdésre csak kellő információk, vagyis a háztartás energiaigénye, a berendezés típusa, a komplett fűtési rendszer ismeretében lehet pontos választ adni, azonban egy megközelítő becslés is segíthet annak eldöntésében, hogy megéri-e a hőszivattyú telepítése.
A korszerű, energiahatékony berendezéseknek több fajtája létezik, de jelen bejegyzésünk a szinte bárhová telepíthető, ezért legnépszerűbb levegő-víz hőszivattyúk fogyasztásával foglalkozik.
Korszerű, energiahatékony hőszivattyúk
A hőszivattyúk alacsony áramfogyasztás mellett nagy hatékonyságot garantálnak, így a modern otthonok korszerű fűtési megoldását jelentik. Környezetbarát berendezések, amelyek megújuló energiákat, a környezet hőjét használják fűtésre, hűtésre és melegvíz-előállításra.
Az üzemelésükhöz elektromos energiát igényelnek, és a hagyományos kazánokkal ellentétben nem hőt termelnek, csupán hőt szállítanak egyik helyről a másikra, azonban ezáltal 3-5-ször hatékonyabbak, mint a fűtésre használt klasszikus hőtermelő berendezések.
Attól függően, hogy melyik környezetből nyerik az energiát, beszélhetünk levegős ‒ levegő-víz és levegő-levegő ‒, valamint a talajvíz hőjét kamatoztató víz-víz, illetve a Föld hőjét hasznosító geotermikus vagy talajszondás berendezésekről.
Működési elvük alapján a hőszivattyúkhoz sorolhatók a fűtésre is alkalmas légkondicionálók, mint például a Gree Comfort X inverteres klíma, azonban tudni kell, hogy ezek csupán 1-1 helyiség fűtésére és hűtésére alkalmasak, meleg víz készítésére pedig egyáltalán nem.
A legelterjedtebb levegő-víz hőszivattyúk
Valamennyi típus közül a levegő-víz hőszivattyúk telepíthetők a legegyszerűbben, szinte bárhova, ugyanis a rendszer helyigénye a másik hőszivattyú típusokhoz képest minimális, költséges előkészítést, engedélyeket nem igényel.
Alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel ‒ padló-, fal- és mennyezetfűtés ‒ működik a leghatékonyabban, de a rendszer megfelelősége, fűtéskorszerűsítés esetén akár radiátorokkal is működtethető.
Új építés esetén nem lehet kérdés az energiatakarékos hőszivattyú telepítése, felújításnál azonban érdemes alaposabban megvizsgálni, számításokkal alátámasztani a gazdaságosságát, és ha kell, inkább más megoldást keresni.
Mennyi áramot fogyaszt a hőszivattyú?
Egy hőszivattyú fogyasztását több tényező is befolyásolja, többek között a háztartás nagysága, energiaigénye, az épület mérete, állapota, hőszigetelése és tájolása, a berendezés típusa, teljesítménye, a fűtési rendszer típusa, de számolni kell a telepítés helyének klimatikus viszonyaival, illetve tengerszint feletti magasságával is.
És bár szorosan nem kapcsolódik a hőszivattyú fogyasztásához, de számolni kell azzal is, hogy a működtetéséhez szükséges áram mennyibe kerül. Amennyiben napelemes rendszerrel üzemeltetjük, az elektromos energia “ingyen” van, minden más esetben fizetni kell érte, azonban igényelhető rá kedvezményes H vagy GEO tarifa.
Közelítő értéket kapsz arról, mennyi áramot fogyaszt a hőszivattyú, ha a fűtési teljesítményt elosztod az éves teljesítmény tényezővel ‒ ez nem egyenlő a berendezés COP értékével! ‒, majd a kapott összeget megszorzod a fűtési órák számával.
Az épület fűtési igénye határozza meg, hogy milyen teljesítményű hőszivattyút válassz, de ehhez kérd a Zone Klíma épületgépész szakembereinek segítségét!
0 comments on Telepítés előtt fontos kérdés: Mennyi áramot fogyaszt egy hőszivattyú?