Tudj meg többet a levegős hőszivattyú működéséről!
A levegős hőszivattyú működése elsőre bonyolultnak tűnhet, azonban amennyire egy felhasználónak ismernie, értenie kell, úgy egyszerűen leírható. Blogbejegyzésünkben most erre vállalkozunk annak érdekében, hogy segítsünk a választásban, amennyiben hőszivattyús fűtési rendszer bevezetését tervezed újonnan épülő vagy felújítás alatt álló családi házadban.
Az utóbbi években hazánkban is egyre nagyobb teret kap a családi és társasházak hőszivattyúval történő fűtése/hűtése, nemcsak a klímavédelem, hanem az energiaárak okán is. A berendezés napjaink egyik legkorszerűbb fűtési megoldása, amely energiahatékony, gazdaságosan üzemeltethető és környezettudatosság tekintetében is nagyszerű választás.
Lerántjuk a leplet, bemutatjuk a hőszivattyút!
A hőszivattyú olyan, elsősorban fűtésre tervezett berendezés, amely a hagyományos kazánokkal szemben hőt nem termel, csupán az egyik oldalról kivont hőt a másik oldalra szállítja. Hogy pontosan hogyan működik a levegő-víz hőszivattyú fűtés üzemmódban, arról bővebben egy korábbi bejegyzésünkben olvashatsz.
Egyes típusok fordított üzemmódban is képesek működni, ekkor az otthonok hűtésére alkalmasak, emellett puffertartály beépítésével használati meleg vízzel is ellátja azokat. Környezetbarát berendezés, ugyanis a természetben “ingyenesen” rendelkezésre álló megújuló energiákat hasznosítja, minimális károsanyag-kibocsátás mellett.
Az üzemeltetéshez elektromos energiát használ, amely környezetbarát módon, napelemekkel is előállítható, így 100%-osan klímasemlegessé tehető.
Energiahatékony módon működik, 1 kW elektromos energia segítségével 4-5-ször annyi fűtési energiát képes mozgatni, és a teljesítménye kb. 75%-át a környezetből nyeri.
Hőszivattyúk típusai
Attól függően, hogy milyen környezet energiáját hasznosítja, 3 alapvető típusát különböztetjük meg:
- A levegős hőszivattyú a külső levegő energiáját hasznosítja. Két altípusa van, a levegő-levegő hőszivattyú, vagy ismertebb nevén a légkondicionáló berendezés, illetve a legnépszerűbb levegő-víz hőszivattyú.
- A talajvíz hőjét használó víz-víz hőszivattyú.
- A talaj szinte egész évben állandó hőjét kamatoztató geotermikus vagy talajszondás berendezés.
A levegős hőszivattyúk a hazai hőmérsékleti körülmények között is megbízhatóan, rásegítés nélkül képesek üzemelni, bizonyíték erre, hogy ez a legelterjedtebb típus Svédországban is. Az egyes típusokról blogunkban további információkat olvashatsz.
A levegős hőszivattyú működése röviden
A berendezés működési elve egyszerű, azonban sokakban felmerül a kérdés, hogy hogyan képes az otthonok fűtésére a hidegebb külső levegő segítségével, hogyan tud fűtési energiát átadni alacsony villamosenergia-fogyasztás mellett?
A hőszivattyú a természetes hőátadás irányával ellentétesen működik, ehhez elektromos energiára van szüksége, működése a hőmérséklet-különbségen alapszik, így képes az akár -10 °C-os kinti hőmérsékletből is energiát kinyerni, és ezzel meleget biztosítani a belterekben.
A levegős hőszivattyú működése a benne keringő hűtőközeg térfogatváltozásán alapul, 4 lépésben játszódik le. A párologtatás során a folyékony hűtőközeg hőmérséklete alacsonyabb, mint a külső levegőé, így az melegíti. Ennek során a hűtőközeg gáz halmazállapotúvá válik, elpárolog, ezáltal energiát termel. A sűrítés során a kompresszor összenyomja a hűtőközeget, így az felmelegszik, majd átadja a hőt a fűtővíznek, lecsapódik és felmelegíti a lakást. Ezután a cseppfolyós közeg a kinti egységben lehűl, majd a folyamat kezdődik elölről.
Kérdés esetén keress bennünket, kérd ingyenes helyszíni felmérésünket!
0 comments on Tudj meg többet a levegős hőszivattyú működéséről!